Balustrady w świetle prawa budowlanego
Balustrady ze stali nierdzewnej są częstym elementem wystroju nie tylko w gospodarstwach domowych, ale także w przedsiębiorstwach, urzędach czy budynkach związanych z przemysłem i użytecznością publiczną. Właściwie możemy je spotkać wszędzie, ponieważ są funkcjonalne, trwałe i estetyczne, a przy tym dbanie o ich konserwację nie jest skomplikowane. Jednak czy jakieś prawa budowlane dotyczą balustrad? Warto o tym poczytać, zapraszamy do lektury.
Jaką wysokość powinna mieć poprawnie zamontowana balustrada?
Problematykę balustrad, a dokładniej warunki techniczne omówione poniżej, szczegółowo określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 2002 roku. Najważniejsza kwestia, której dotyczą balustrady to oczywiście bezpieczeństwo użytkowania. Dlatego prawo budowlane jasno wskazuje, jak wysoka powinna być balustrada, aby jej użytkowanie nie skończyło się wypadkiem. W budynkach jednorodzinnych, oraz w mieszkaniach, jej wysokość powinna wynosić 0,9 metra. Nieco inne są wyznaczniki w budynkach, w których mieszka wiele rodzin. Tam wysokość barierki musi wynosić 1,1 metra. Dotyczy to również szkół, zakładów opieki zdrowotnej oraz hoteli.
O czym warto pamiętać przy projektowaniu balustrad w budynkach?
Zanim zamontujemy balustrady nierdzewne, warto pamiętać o kilku szczegółach, aby ich montaż był zgodny z prawem budowlanym. Pamiętajmy, że wymiar otworu między słupkami balustrady powinien być mniej niż 0,12 m w budynkach wielorodzinnych oraz instytucjach oświaty i zdrowia. Z pozostałych miejscach, ta szerokość będzie wynosiła 0,2 metra. Koniecznie należy sprawdzić, czy konstrukcja uniemożliwia dzieciom wspinanie po poręczach i szczeblach, aby zagwarantować ich bezpieczeństwo nie tylko w domach, ale też w żłobkach czy przedszkolach. Poręcz musi być zamontowana 0,05 m od ścian.